861

Харукі Муракамі – «чорна вівця» японської літератури

Книжкова оглядачка Лілія Шутяк розповідає про творчість японського письменника Харукі Муракамі.

Фото Philip FONG / AFP

Культовому японському письменнику Харукі Муракамі критики часто дорікають його європейськістю, а подекуди взагалі називають твори автора не японськими. Така слава за митцем закріпилася після того, як його колега по перу, нобелівський лавреат Ясунарі Кавабата, назвав Муракамі «європейцем японської літератури». І хоча творчості автора притаманні такі знакові категорії для країни сонця, що сходить, як Краса, Життя і Смерть, усе ж японська культура і традиції не відіграють у ній такої ролі, як, наприклад, у письменників Кобо Абе чи Юкіо Місіми. 

До речі, свою Нобелівську премію з літератури Муракамі досі не отримав. Та це не завадило авторові здобути чималу кількість інших престижних відзнак на кшталт премії Франца Кафки, премії імені Ганса Крістіана Андерсена, міжнародної премії фентезі за кращий роман тощо. 12 січня 2022 року Харукі Муракамі виповнилося 73, і це стало доброю нагодою згадати творчість автора. 

Народився майбутній письменник у Кіото в родині викладача класичної філології. Його дід був буддійським священником і мав у розпорядженні невеликий храм. Цій вірі відданий і батько Муракамі, який свого часу брав участь у Другій китайсько-японській війні, що травматично вплинуло на нього і своєю чергою на Харукі. Вивчаючи класичну драму в університеті в Токіо, письменник познайомився зі своєю майбутньою дружиною Йоко, з якою живе донині. У 70-х роках минулого століття пара відкрила кав’ярню-джаз-бар, що проіснувала сім років. Саме там після робочого дня автор і починав писати свої твори. Трохи згодом світ побачать книжки Харукі Муракамі, які сьогодні перекладені понад 50 мовами світу. 
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *