5117

Агресор на ім’я Росія: три роки потому

17 лютого 2015 увійшов у історію як день, коли вторгнення російських військ на територію України було офіційно визнано Євросоюзом. З того часу ЄС запровадив низку санкцій проти агресора, надав допомогу та ратифікував угоду про асоціацію з Україною. Пропонуємо вам згадати як розвивалися стосунки Україна-ЄС-РФ до сьогоднішнього дня.

До офіційного визнання вторгнення РФ , 18 вересня 2014 Європарламент “рішуче засудив Російську Федерацію за ведення неоголошеної “гібридної” війни проти України з використанням регулярних російських військ та підтримки незаконно озброєних угруповань”.

“(ЄП) підкреслює той факт, що ці дії російського керівництва становлять загрозу не тільки єдності та незалежності України, але й для всього європейського континенту; закликає Росію негайно вивести всі свої військові сили і засоби з України, припинити потоки бойовиків та зброї у Східну Україну та покласти край прямій або опосередкованій підтримці дій сепаратистських сил на українській землі”, – підкреслюється в резолюції.

17 лютого 2015 – Євросоюз вперше з початку російсько-української війни офіційно визнав участь військ РФ в конфлікті.

12 жовтня 2016 – Парламентська асамблея Ради Європи прийняла дві резолюції, що стосуються російської агресії проти України на Донбасі і в Криму. ПАРЄ суттєво посилила початкові проекти, прийнявши правки української делегації. Зокрема, в першій резолюції нейтральне визначення “конфлікт в Україні” замінили на “агресію Росії в Україні”. На Москву також поклали відповідальність за ситуацію в окупованому Криму і на Донбасі.

14 грудня 2017 лідери країн Євросоюзу вирішили продовжити економічні санкції проти Росії до середини 2018 року. Обмежувальні заходи стосуються енергетичного, оборонного та фінансового секторів.

Йдеться про санкції, введені з 31 липня 2014 року на тлі анексії Криму і початку збройного конфлікту на сході України. Востаннє санкції щодо Росії продовжували в червні 2017 року – термін їх дії закінчувався у січні 2018 року.

До санкційних списків входять найбільші російські компанії з державною часткою. Їм обмежений доступ на європейський фінансовий ринок. Зокрема, під санкції потрапили нафтогазові компанії “Роснефть”, “Газпром нефть” і “Транснефть”, банки з державною часткою – “Сбербанк”, ВТБ, “Газпромбанк”, “Внешэкономбанк”, а також кримські компанії.

Щодо компаній оборонного сектора введено ембарго на експорт зброї, а також заборона на експорт товарів подвійного призначення і технологій для військового використання в Росію.

Заборони стосуються і постачання до Росії високотехнологічного обладнання для видобутку нафти в Арктиці, на глибоководному шельфі і сланцевої нафти. Крім економічних санкцій Євросоюз увів персональні санкції щодо анексованого Криму.

“Кримські” економічні санкції будуть діяти щонайменше до кінця червня 2018 року. Персональні санкції – до березня 2018 року.
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *