5636

Вулкан змусив вікінгів стати християнами

Потужне виверження вулкана Ельдгьяу в Ісландії було однією з основних причин того, що місцеві вікінги прийняли християнство в X столітті. До такого висновку прийшла група європейських дослідників, повідомляє 1NEWS з посиланням на Republic.

Ельдгьяу є найбільшим вулканічним каньйоном в світі: його глибина сягає 270 метрів, а ширина — 600 метрів. Він утворився в середині X століття внаслідок серії сильних вивержень, коли на поверхню вилилося до 18 кубічних кілометрів магми. Досі оцінки вчених про дати вивержень розходилися, а прямих згадок про них в письмових джерелах знайдено не було.

У новому дослідженні вчені для встановлення точної дати виверження виміряли концентрації сірки, кальцію та хлору в льодах Гренландії, а також проаналізували кільця дерев, що ростуть в Північній півкулі, з метою реконструкції температурних аномалій і порівняли дані з результатами вивержень інших вулканів. Крім цього, вони проаналізували середньовічні хроніки на предмет згадок там незвичайних природних явищ.

Зібравши воєдино всі дані, вчені прийшли до висновку, що виверження почалося навесні 939 року і тривало протягом щонайменше півтора року. Як показують розрахунки, воно знизило середні літні температури приблизно на два градуси Цельсія — це, в свою чергу, негативно позначилося на врожаї і, як наслідок, на житті жителів Ісландії.

На думку вчених, цей факт використовували християнські проповідники, які змусили вікінгів повірити в те, що це одна з ознак кінця світу, і прийняти християнство. Додаткових підтверджень цієї гіпотези у вчених поки немає.

вікінги вулкан Ісландія християнство
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *