3384

Нобелівського лауреата позбавили почесних звань — він заявив, що білі розумніші за чорних. theБабель розповідає його історію

За расистські висловлювання лабораторія ColdSpringHarbor (Нью-Йорк) позбавила біолога Джеймса Уотсона звання почесного канцлера, професора і піклувальника. Останню заяву про те, що «білі люди безумовно розумніші за чорних», Уотсон зробив зовсім недавно. Але до цього періодично висловлювався в такому тоні останні 20 років. theБабель розповідає історію вченого, який відкрив структуру молекули ДНК, отримав за це Нобелівську премію, а потім продав свою медаль через звинувачення в расизмі.

2 січня 2019 року на каналі PBS вийшов документальний фільм «Американські майстри: розшифровка Уотсона». У ньому американський біолог Джеймс Уотсон, який отримав Нобелівську премію за відкриття структури ДНК, заявив, що інтелектуальні здібності представників різних рас не рівні. На думку Уотсона, гени впливають на відмінність між середнім IQ представників європеоїдної та негроїдної рас. Не на користь останньої.

Після цього лабораторія ColdSpringHarbor, яку Уотсон очолював до 2007 року, позбавила його своїх почесних звань. 11 січня адміністрація лабораторії випустила офіційну заяву, де назвала заяви Уотсона «негожими, не підкріпленими наукою і такими, що жодним чином не відображають погляди лабораторії ColdSpringHarbor».

Нобелівська премія і дослідження генома

Джеймсу Уотсону 90 років. У 1952 році він і фізик Френсіс Крик вивели структуру подвійної спіралі ДНК. У своєму відкритті вони ґрунтувалися на експериментальних даних, отриманих в Королівському коледжі Лондона вченими Розаліндою Франклін і Морісом Уілкінсом. У 1962 році Уотсон, Крик і Уілкінс отримали Нобелівську премію з фізіології і медицини за дослідження структури нуклеїнових кислот. Розалінда Франклін померла в 1958 році, тому не отримала премію.

У 1968 році Уотсон опублікував книгу «Подвійна спіраль: особистий звіт про відкриття структури ДНК». У тому ж році Уотсон став директором лабораторії ColdSpringHarbor в Нью-Йорку і перетворив її на глобальний центр досліджень в галузі молекулярної біології. У 1994 році Уотсон став президентом лабораторії, в 2004 – канцлером.

З 1988 по 1992 рік Уотсон брав участь у створенні та управлінні проектом «Геном людини» в Національних інститутах охорони здоров’я США. Його власний геном був визначений у 2007 році. Уотсон став другою людиною в світі, що опублікувала цю інформацію в інтернеті. «Я оприлюдню свою послідовність генома, щоб стимулювати розвиток епохи персоналізованої медицини. Інформація, що міститься в наших геномах, може бути використана для виявлення і запобігання захворювань, а також для створення індивідуальної медичної терапії», – заявив тоді вчений.

Bettmann / Getty Images

Скандальні заяви

Крім наукових досягнень, Уотсон відомий своїми публічними суперечливими висловлюваннями. В інтерв’ю в 2007 році вчений повідомив, що не вірить у перспективи Африки, тому що «вся наша соціальна політика ґрунтується на тому факті, що їхній інтелект такий же, як і у нас, але дані деяких досліджень показують, що це не так”. Пізніше він вибачився, але заява призвела до скандалу, і Уотсон був виведений зі складу директорів лабораторія ColdSpringHarbor. Він залишився почесним канцлером, професором, піклувальником лабораторії і керував проектною роботою.

Спірні твердження Уотсон транслював і раніше. Наприклад, в 2000 році на лекції в Каліфорнійському університеті вчений припустив, що існує зв’язок між кольором шкіри і сексуальним потягом. «Ви ніколи не чули про англійською коханця. Тільки англійський пацієнт», – сказав Уотсон. Тоді ж вчений висловився про повних людей: «Кожен раз, коли ви проводите співбесіду з повними людьми, ви відчуваєте себе погано, тому що знаєте, що не збираєтеся їх наймати».

Крім того, в різний час Уотсон робив скандальні заяви про можливість використання генної інженерії для створення красивих дівчат, про те, що дурість – хвороба, а найдурніших людей (10% від загальної кількості) потрібно лікувати. У 1997 році в інтерв’ю The Sunday Telegraph Уотсон сказав: «Якщо б можна було знайти ген, що відповідає за сексуальну орієнтацію, і якась жінка вирішила б, що не хоче мати гомосексуальну дитину, — що ж, ну й нехай».

Cold Spring Harbor Laboratory / Wikimedia Commons

Історія медалі

В грудні 2014 року Уотсон виставив на аукціон Christie’s свою Нобелівську медаль. Учений заявив, що йде на це через цькування у науковому співтоваристві після його висловлювань про відмінності в інтелектуальному та фізичному розвитку рас. Медаль була продана за 4,1 млн доларів, які частково повинні були піти на благодійність і підтримку наукових досліджень. Медаль купив російський мільярдер Алішер Усманов. У червні 2015 року Усманов під час візиту Уотсона до Москви повернув йому медаль.

За словами сина вченого, Руфуса Уотсона, зараз його батько перебуває в будинку пристарілих. Він відновлюється після автомобільної аварії, що сталася в жовтні, і мало розуміє, що відбувається навколо. Інтерв’ю PBS було знято минулого літа.
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *