4098

Вбивства Гонгадзе, Шеремета і фінансування «Суспільного». У Раді Європи представили доповідь про порушення свободи ЗМІ, в тому числі в Україні

Рада Європи представила доповідь про безпеку журналістів і свободи слова на континенті, в якому говориться, що в Європі умови для журналістів стали значно гірше, а свобода слова в цілому є найбільш тендітною з часів холодної війни.

Доповідь «Демократія в небезпеці: погрози і атаки проти свободи медіа в Європі» представили у Страсбурзі. В її підготовці взяли участь експерти Ради Європи та міжнародні організації, зокрема «Репортери без кордонів».

У доповіді зазначено, що в 2018 році в Європі було зафіксовано 140 серйозних порушень свободи ЗМІ. Зокрема, за той рік удвічі зросла кількість нападів на журналістів, у тому числі з загрозою їх життю.

Арешти журналістів

Згідно з доповіддю. станом на 31 грудня 2018 року відомо про 130 європейських журналістів, які перебувають під вартою, причому 110 з них — у Туреччині. В Україні під вартою перебувають, згідно з доповіддю, четверо журналістів. Також 11 — в Азербайджані, п’ятеро — в Російській Федерації.

Напади і безкарність

У 2018 році були зареєстровані 26 попереджень про безкарність у випадках з насильством проти журналістів, у тому числі 17 окремих випадків, у яких не були знайдені або не понесли покарання винні у вбивствах журналістів. Згідно з доповіддю, п’ять таких випадків відносяться до України, ще два відбулися — в Азербайджані, один — в Чорногорії, шість — у Російській Федерації, один — в Сербії, два — в Туреччині.

Розслідування гучних вбивств

У доповіді нагадали, що Європейський суд з прав людини визнав, що українська влада повинна була врахувати вразливе становище вбитого в 2000 році журналіста Георгія Гонгадзе і подбати про його захист.

Укладачі доповіді стурбовані відсутністю істотного прогресу в розслідуванні резонансних вбивств журналістів та залучення їх замовників до відповідальності. У тому числі у доповіді згадуються не розкриті вбивства Джамала Хашоггі в Туреччині, Яна Куцяка і його нареченої в Словаччині і Павла Шеремета в Україні.

Міжнародні організації також сумніваються в ретельності розслідування вбивства Вікторії Мариновой в Болгарії і смерті російського журналіста Максима Бородіна.

Фінансування «Суспільного»

Недостатнє фінансування українського телеканалу «Суспільне» у доповіді названо явним випадком утисків ЗМІ. У доповіді згадується, що, відповідно до держбюджету, на «Суспільне» виділили мільярд гривень, що складає лише 57% від потреб телеканалу. Більше того, ця сума в підсумку знизилася до 805 млн гривень за погашення боргів.

Читайте також:

  • Журнал Time визначився з «людиною року». Це — журналісти, які заплатили життям або свободою за свою роботу
  • Бабченко і Фельгенгауер опинилися в ролику Time про «людину року». Кого ще згадав журнал?Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *