992

Як новостворені громади співпрацюють з військовими та ветеранами

Новобілоуська територіальна громада — одна з наймолодших та найбільших громад на Чернігівщині. Вона створена у грудні минулого року і об’єднала дев`ять старостинських округів до яких входять 22 села Чернігівського району. Її керівник – 29-річний Дмитро Федоров — теж наймолодший в області сільський голова.

Інфраструктура та добробут громади

Населення громади складає близько 12 тисяч мешканців, 157 з яких учасники АТО/ООС. Водночас з початку російсько-української війни є в громаді і один загиблий український захисник.

— Також живуть у нас і військові, які отримали поранення під час бойових дій. Мені особисто запам’ятався місцевий мешканець Богдан Крилов. Він до окупації Криму служив на українському флоті. Коли вийшов на материкову частину, продовжив військову службу у підрозділі морської піхоти. Декілька разів, вже під час виконання обов’язків на Сході України, був неодноразово поранений і тривалий час лікувався за кордоном, наразі також проходить службу у своєму підрозділі, — зауважив заступник Новобілоуського сільського голови, учасник АТО/ООС Юрій Ткаченко.

Юрій Ткаченко

Невелика відстань від обласного центру стала передумовою створення багатьох підприємств та установ на території громади. Серед основних закладів, які функціонують — це тубдиспансер обласного значення, психоневрологічна лікарня, сільськогосподарський виробничий кооператив «Полісся», де працює третина населення села Кувечичі Чернігівського району тощо.

Чимало у Новобілоуській територіальній громаді  і прогресивних підприємств. Так, потужним підприємством, що приносить великий прибуток громаді є приватне підприємство «Вимал». Це одне з найбільших та найсучасніших підприємств в Україні з виробництва картопляного крохмалю та крохмалепродуктів, що за добу переробляє 400 тон картоплі. Поряд з цим є у громаді є підприємство «Зотік», що виробляє паливно-мастильні матеріали.

— 2020 рік, в час коли ввели карантинні обмеження, став для нас одним з найскладніших. На території громади працює 9 шкіл та 11 дитячих садочків і на період карантину вони були закриті. Ми є громадою, яка переважно заробляє на податках доходів фізичних осіб. Тобто кожна людина, яка працює у нас в громаді платить такий податок, а 60% з цієї суми йдуть вже у наш бюджет, — зазначив Новобілоуський сільський голова Дмитро Федоров.

Співпраця з військовими

Вже є відповідні документи та наразі триває розгляд питання щодо розміщення військових на території громади.

— У нас є спільний проєкт співпраці з військовими. Ми хочемо розмістити в школі села Мохнатин, яка збудована на 450 учнів і практично не функціонує, один з підрозділів територіальної оборони. В цьому селі населення складає лише близько 440 мешканців і приміщення такої школи майже 8 років просто простоює, — підкреслив Дмитро Федоров.

Депутатський корпус громади досить позитивно сприймає можливе розміщення саме військових в цій будівлі, адже там є необхідна інфраструктура, зокрема садочок, школа, зручна логістика тощо. І головне – це робочі місця та невелика відстань до Чернігова – лише 12 кілометрів.

Земельне питання в пріоритеті

Як зазначають в громаді, проблеми, що виникають у місцевих ветеранів досить різні. Проте до кожного воїна потрібен індивідуальний підхід.

— Є у нас хлопці, що прийшли з війни, маючи поранення і їм зазвичай потрібна матеріальна допомога. Також звертаються у нас учасники бойових дій з питань отримання твердого палива або грошової компенсації за нього. І ці питання ми намагаємося вирішувати. Є у нас в селі Мохнатин батько і син, які є учасниками бойових дій на Сході України. Їх ми завжди шануємо та допомагаємо. Допомогли вирішити питання отримання земельних ділянок, зараз робимо сучасне покриття дороги, на вулиці де вони мешкають, — зауважив вищезгаданий сільський голова.

Великою проблематикою, що залишається в громаді й наразі – це земельне питання, адже всіх ветеранів керівництво громади забезпечити землею не має можливості. В контексті відкриття ринку землі, місцеві мешканці, а особливо ветерани, які мають першочергове право щодо отримання земельних ділянок все частіше порушують цю проблему.

— Я вважаю, що хлопці не заслужили аби ми їм надавали рівчаки, болота і все те, що нереально оформити. Хоча ми і не можемо забезпечити багато воїнів землею під особисте селянське господарство чи садівництво проте знайшли місце, де можна отримати ділянки під будівництво по 10 соток. В селищі Старий Білоус ми забезпечили ветеранів землею під будівництво, а це близько 40 чоловік. Найближчим часом плануємо також забезпечити землею 20-30 воїнів, що проживають у громаді. Загалом кожної сесії ми розглядаємо близько 10 питань, що стосуються цієї категорії. У нас навіть був випадок, коли місцевий мешканець відмовився від земельної ділянки на користь пораненого ветерана нашої громади. Ми свою чергу підтримали це рішення і наразі ця земельна ділянка оформлюється, — повідомив Дмитро Федоров.

На прийом до керівництва громади завітав один з найстарших ветеранів міста Чернігова 62-річний Сергій Проценко щодо отримання земельної ділянки для особистого селянського господарства. Проте, як повідомили у громаді, вирішити це питання позитивно наразі неможливо.

— Я проживаю у місті Чернігові. Хотілося б отримати землю для себе та допомогти в цьому питанні трьом своїм побратимам, з якими поруч боронили землю. Водночас мені повідомили, що першочергово землю надають лише ветеранам, що проживають у громаді. І ця проблема, я знаю непоодинока, коли місцеві депутати надають землю лише своїм ветеранам. Тож, якщо я мешкаю в обласному центрі, то й і землі не можу отримати, адже там її мені ніхто напевно не виділить, — зауважив вищезгаданий ветеран.

 

Фінансова підтримка не менш важлива

Поряд із забезпеченням земельними ділянками керівництво територіальної громади для учасників АТО/ООС передбачило грошові виплати у розмірі 1000 гривень для кожного щорічно. Як зазначають у громаді, — якщо у 2019 році всі ветерани отримали такі виплати, то у 2020 році карантинні заходи не дали це зробити. Цьогоріч це питання знаходиться на стадії вирішення.

Водночас є і поодинока проблематика, хоча вона не менш важлива.

— Був у нас депутатський запит, нашого місцевого депутата, щодо надання фінансової допомоги учаснику бойових дій щодо протезування зубів. Ми розуміємо, що це недешева послуга, тому рішення було прийнято на користь ветерана, — каже Юрій Ткаченко.

Загалом питання що порушують ветерани в інших об’єднаних територіальних громадах можуть відрізнятися. Проте в Новобілоуській територіальній громаді на сьогодні це – виділення земельних ділянок, фінансова підтримка та розбудова сучасної інфраструктури із залученням військових.

Ігор Березинський. Фото автора
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *